KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11796232
*
nr 1179 6232
Gouache
Wil Van Leeuwen, Komposition, 35x45
Utrop:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 23 april 2018
kl 20:30:40
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition täckfärg vattenfärg wil van leeuwen
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12
*
Gouache
nr 1179 6232
Gouache
Wil Van Leeuwen, Komposition, 35x45
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Sista tid för bud online: |
måndag 23 april 2018 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition täckfärg vattenfärg wil van leeuwen
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:12